Az Esélyt a képességeknek program az Esélyt a képességeknek Alapítvány programja, amely jó képességű, tehetséges 10-18 éves gyerekek ill. fiatalok útját egyengeti a bennük rejlő potenciál kibontakoztatását segítve.
A programba országos merítéssel keresünk gyerekeket, amelyben a vidéken élők előnyt élveznek, mivel ott általában kevesebb lehetőséghez juthatnak hozzá, mint a fővárosban.
A támogatás egész életre kiható segítséget jelenthet. Személyre szabott fejlesztési tervre alapozva különféle támogatási módokon valósul meg: ösztöndíj, dologi támogatás, tehetségtáborok, tehetséghétvégék, kompetenciatréningek, virtuális találkozók formájában, amelyet szociális jellegű támogatások egészíthetnek ki. A teljes ember egészséges fejlődése áll szemünk előtt.
Az Esélyt a képességeknek program az azonos nevű Esélyt a képességeknek Alapítvány tehetségprogramja. Jó képességű, tehetséges 10-18 éves, támogatásra szoruló gyerekek ill. fiatalok útját egyengeti. Eredetileg 2005-ben a NOE által alapított Családjainkért Alapítvány önálló programjaként indult el, töretlen fejlődése megkövetelte, hogy önálló szervezeti keretek között folytatódjon.
A támogatottakat személyre szabott formában, ösztöndíjjal, dologi támogatással, a támogatott sokrétű fejlődését segítő kompetenciatréningekkel segíti. Így hozzájárul a bennük rejlő potenciál kibontakoztatását fékező akadályok elhárításához, szociális hátrányok ellensúlyozásához, így a társadalmi mobilitás eszköze.
A konkrét támogatást éves ciklusokra vonatkozó részmegállapodások rögzítik, amelyeket személyre szabott hosszú távú fejlesztési terv alapoz meg.
Az éves támogatási megállapodás fontos része az is, hogy a támogatott saját fejlődését szolgáló egyéni vállalást tesz.
Célunk végső soron az, hogy sikeres életpályát érhessenek el, ugyanakkor a társadalom egészséges, szolidáris tagjaivá váljanak.
Tudatosan törekszünk arra, hogy a programba roma származású gyerekeket is integráljunk a társadalmi szolidaritás kis műhelyét megteremtve ezzel.
A programba az évek során kiérlelt pályázati és kiválasztási eljárással kerülnek be a résztvevők, amelynek részeként írásbeli pályázatot ill. ajánlást kérünk, meglátogatjuk a jelentkező családját, találkozunk tanintézetének pedagógusaival, és ha kölcsönösen úgy látjuk, hogy jó eséllyel helye van a programban támogatottak között, meghívjuk nyári Üdülj és okosodj tehetségtáborunkba is.
A kiválasztásnál a jelentkezőben rejlő, segítségünkkel kibontható fejlődési potenciál a lényeg és nem önmagában az, hogy a jelölt a jelentkezéskor milyen szinten áll. Döntésünkben fontos szempont, hogy az általunk nyújtható támogatással mennyire eredményesen tudunk hozzájárulni a jelölt képességeinek kibontakoztatásához. Figyelünk arra is, hogy jól illeszkedjen be a támogatottak csapatába. elsősorban azért, mert az elérhető szinergiáknak nagy jelentőséget tulajdonítunk. A programba történő felvétel után általában egy próbaév alatt győződünk meg arról, hogy kölcsönösen jó döntésre jutottunk.
Ezt követően támogatási keretszerződést kötünk, amelyeket az évenkénti támogatást specifikáló támogatási mellékletek egészítenek ki.